حکم اعدام رضا رسایی در دیوان عالی کشور تایید شد

مجموعه حقوقی دادبان اعلام کرد که شعبه ۱۷ دیوان عالی کشور در ایران حکم اعدام صادره علیه رضا رسایی را تایید کرد.

این جوان کُرد ۳۴ ساله اهل کرمانشاه پیشتر در مهر ماه از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به تهام قتل عمد به قصاص نفس محکوم شده بود.

در رای صادره از سوی دادگاه، (غلام) رضا رسایی به قتل نادر بیرامی رئیس اداره  اطلاعات شهرستان صحنه در استان کرمانشاه متهم شده است.

تایید این حکم در دیوان عالی کشور در حالی است که دادنامه صادره از سوی دادگاه بدوی دچار ایرادات شکلی و ماهوی فراوانی است.

نادر بیرامی در تاریخ بیست‌وهفتم آبان سال گذشته در جریان یک تجمع انقلابی “زن، زندگی، آزادی” در شهرستان صحنه و در نتیجه به خشونت کشیده شدن این تجمع به دلیل حمله مزدوران به معترضان، در جریان یک درگیری میان شهروندان و ماموران کشته شد.

استناد به اعترافات اجباری متهمان پرونده علیه یکدیگر، نادیده‌انگاری عامدانه شهادت شماری از متهمان به نفع رضا رسایی، تصریح دادنامه به وجود نقص در تحقیقات مقدماتی، عدم توجه به نظر کارشناسی پزشکی قانونی و به ویژه استناد دادگاه به «علم قاضی» برای اثبات مجرمیت از جمله ایرادات اساسی موجود در دادنامه است.

پیشتر یک منبع آگاه به پرونده در گفتگو با دادبان تاکید کرده بود که صدور حکم قصاص از سوی دادگاه به دلیل فشار از سوی ریاست قوه قضاییه برای تعیین تکلیف هرچه سریعتر این پرونده صورت گرفته است و فقدان مدارک و شواهد و مستندات قانونی در پرونده، بسیار بیشتر از آن است که بتوان برای آن حکم قصاص نفس علیه رضا رسایی صادر کرد.